Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Єфремов Михайло Васильович

Народився 14 вересня 1941 року.

Академік гірничої академії України, доктор технічних наук, професор.

М.В. Єфремов поділився своїми спогадами про навчання в НГУ у короткому автобіографічному нарисі.

«Пишну назву «Національний гірничий університет України» я не сприймаю досі. Роки юності, проведені в стінах інституту, залишили настільки незабутній слід в житті, що для мене, втім, і для багатьох поколінь випускників, бренд «ДГІ» залишиться святим на все життя.

В інститут я вступив після служби в армії за напрямом керівництва Юрківського буровугільного розрізу. Зараз цей розріз вже відпрацьований. Закриті ТЕЦ і брикетна фабрика, паливом і сировиною для яких було видобуте на розрізі і декількох невеликих шахтах буре вугілля. Немає і супутніх підприємств, які обслуговували гірничу галузь. На території розрізу після рекультивації шумить молодий ліс, в якому тісняться дачні споруди жителів містечка Ватутіне. Великих перспектив у містечка немає і воно живе тихим розміреним життям своїх пенсіонерів.

Більшість студентів нашого курсу прийшли в інститут за напрямками з шахт Донбасу. У деяких мужиків за плечима було з десяток років підземного стажу, але на студентській лаві їм було не зовсім затишно. Особливо діставала вища математика, яку на курсі читав Григорій Іванович Булах. Скласти іспит Булаху, особливо з інтегрального числення, було звитягом. Колишнім трудівникам забою, які насилу могли розкрити вираз (а + в), процес інтегрування був таємницею за сімома печатками. У Григорія Івановича для першокурсників був постійний набір інтегралів, і перед іспитом дорослі студенти вивчали інтеграли з цього набору за зовнішнім виглядом. Часто механічна пам'ять підводила, і тоді студент вирушав на повторне складання іспиту. Деякі робили це по п'ять-шість разів, але за неуспішність студентів, які навчалися за напрямом, не відраховували. Принаймні я не пам'ятаю жодного такого випадку.

Після отримання диплома залишився працювати на кафедрі відкритих гірничих робіт під керівництвом М.Г. Новожилова в групі доцента Г.Д. Пчолкіна Працювалось легко і цікаво. Єдиним недоліком була невелика зарплатня, жити на яку разом з сім’єю було вельми проблематично.

З переходом у Львівський науково-дослідний інститут сірчаної промисловості доходи сімейного бюджету дещо зросли. Разом з ними зросли обсяги роботи і рівень відповідальності. Однак загартування, отримане в ДГІ, дозволило не тільки вижити, а й прогресувати і вже через кілька років я був призначений заступником директора інституту з наукової роботи. В цей час відбулися спочатку захист кандидатської, а потім і докторської дисертацій.

Зараз повністю відійшов від гірничих справ і, будучи пенсіонером, для душі займаюся процесами отриманням мінеральних волокон з розплаву базальту. Напрям для мене абсолютно новий, проте наукова школа ДГІ дозволяє відчувати себе якщо не на рівні провідних фахівців галузі, то десь поруч».

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт